Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pokud nám stačí jedna rostlina od konkrétního druhu bylinek, je zbytečné rostlinky pěstovat od semínka. V tom případě si raději koupíme vzrostlé sazenice. Ale co když toužíme po celém bylinkovém záhonu a chceme mít bylinek více, třeba celý obrubník z levandulí?

Více bylinek stejného druhu už se vyplatí vypěstovat ze semínek. Samozřejmě si na větší rostliny počkáme déle, ale o to větší z nich budeme mít radost. Nejprve si vybereme, které bylinky chceme pěstovat. Některé jsou vytrvalé a budeme se z nich těšit celou řadu let (např. levandule, šalvěj, meduňka), jiné jsou jen pro tuto sezónu (majoránka, bazalka).

Jak vypěstovat sazeničky bylinek

Malé sazeničky snadno vypěstujeme za oknem, dokud je venku ještě chladné počasí. Až se oteplí, přestěhujeme je na zahradu nebo provizorně do skleníku či fóliovníku. S výsevy začínáme obvykle na začátku jara (v březnu až dubnu).

  • Nejprve si připravíme výsevní substrát. Buď si koupíme hotový nebo si ho sami namícháme. Není to nic složitého, využijeme do něho i vlastní kompost. Smícháme zeminu ze zahrádky, přidáme trochu písku, trochu kompostu a případně rašelinu na odlehčení.
  • Substrát dáme buď to truhlíků nebo misek či sadbovačů a prolijeme jej vodou.
  • Na substrát rozložíme semínka. Důležité je označit si je názvem, ať víme, co nám začalo klíčit. Do malých sadbovačů dáváme semínka po špetkách.
  • Semínka bylinek jsou maličká, proto na ně nedáváme vysokou vrstvu substrátu. Často naopak stačí semínka jen lehce zatlačit nebo přikrýt slaboučkou vrstvou zeminy. Řídíme se podle návodu pro konkrétní rostliny. Kdo chce, může semínka předem asi na 12 hodin namočit, není to ale nutné.
  • Výsev provádíme jen řídce, přestože nás velikost semínek svádí k opaku. I když ne každé semínko vyklíčí, tak malé rostlinky budou potřebovat k růstu prostor. Později je můžeme rozsadit do květináčků nebo kelímků a pak teprve na záhon.
  • Jakmile semínka vysejeme, je nutné udržovat povrchu substrátu stále vlhký. Tím nejjednodušším způsobem je používat nádobku s rozstřikovačem s odstátou vodou a to alespoň do té doby, než se objeví malé rostlinky. Kdybychom zalévali konvičkou, malá semínka vyplavíme. Pozor také na příliš ledovou vodu z kohoutku.
  • Důležitý je správný výběr stanoviště. Truhlíky nebo sadbovače umístíme na dobře osvětlené okno. Světlo je důležité. Bez světla budou rostliny vytáhlé a neduživé.
  • Přiměřené teplo (přibližně kolem 18 °C) je také důležité, ale pokud budeme rostlinky pěstovat při vyšších teplotách, neprospějeme jim, naopak budou vytáhlé a slabé, navíc nám substrát bude velmi rychle vysychat
  • Semínka by měla do dvou týdnů vyklíčit. Jakmile trochu povyrostou a zesílí (asi za 4 týdny), můžeme je rozsadit do kelímků. Dbáme stále o vlhkost zeminy.
  • V polovině května, jakmile pomine nebezpečí mrazíků, je už vysazujeme přímo na záhon, postupujeme vždy podle konkrétního druhu bylinek. Před výsadbou rostlinky otužujeme.
Jaké zkušenosti s předpěstováním bylinek máte vy? Budeme rádi za vaše tipy a rady.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více